Civil ruhás rendőrök dolgoznak a zsebtolvajok lebuktatásán
A Budapesti Rendőr-főkapitányság zsebtolvaj elleni utcai csoportja mindig mozgásban van.
Egy-egy nemzeti ünnepen, forgalmasabb helyeken a civil ruhás rendőröknek sok dolguk akad.
Mindenszentekkor és halottak napján csaknem egymillió ember látogatott ki elhunyt szeretteihez a temetőkbe, csak Budapesten. A rendőrség ezért nagy erőkkel készült. A tapasztalatok szerint a legtöbb család ilyenkor az érzelmi megterheltség miatt kevésbé figyel a környezetére, könnyen a zsebtolvajok áldozatává válhatnak. A temetőkbe ilyenkor inkább tömegközlekedéssel mennek el a családtagok, rokonok, a tömegközlekedési eszközök tömve vannak gyászoló, figyelmetlen emberekkel, ami ideális terep a zsebtolvajoknak.
A temetőbe küldött egyenruhások dolga inkább az, hogy elrettentsék a tolvajokat még a környékről is. A civilnek álcázott zseblopás elleni csoport tagjai eközben a városban cirkálnak, és a zsebelésre jellemző árulkodó jeleket keresnek.
Sosem gondolnánk, hogy bűnözők
A zseblopás elleni csoport tagjai inkognitóban dolgoznak, ezért őket nem lehet megnevezni. Az egyik nyomozó elmondta, vannak, akik beleszületnek ebbe a környezetbe, főleg külföldiek. Elmondása szerint vannak olyan helyszínek, iskolák, ahol a zsebtolvajokat tanítják. Sok gyakorlás és kézügyesség kell hozzá.
A legügyesebb zsebtolvajok Horvátországból jönnek, túlnyomórészt elegáns megjelenésű nők, akikről senki nem gondolná, hogy bűnözők, éppen ezért lehetnek sikeresek.
A nyomozócsoport több évtizedes rutinnal rendelkező vezetője annyi zsebtolvajt fogott már el, hogy a legtöbbjüket névről ismeri, és sajnos ők is őt, ami egy megfigyelésnél nem éppen előny. A nyomozó elmondta, a legfontosabb, hogy ők előbb vegyék észre a zsebtolvajt, hiszen csak úgy lehet sikeres egy rajtaütés.
Kedvelt célpont a távol-keleti turista
A zsebtolvajok kihasználják az emberek figyelmetlenségét. Amennyiben megfelelően odafigyelünk értékeinkre, jó eséllyel meg is tudjuk védeni azokat, például a hátizsákot levesszük a hátunkról, vagy a táskát magunk elé húzzuk a tömegközlekedési eszközökön. Ezzel megnehezíthetjük a zsebtolvajok dolgát.
A nyomozók elmondása szerint a zsebtolvajok közkedvelt vadászterülete Budapesten a Szent István-bazilika és környéke, illetve a turisták által sűrűn látogatott helyek. A zsebtolvajok fő célpontjai pedig a külföldi turisták, főleg a Távol-Keletről érkezők. Ők ugyanis Európában a rossz váltási arány miatt nem szoktak bankkártyát használni, így általában rengeteg készpénz van náluk. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a magyarok ne lennének veszélyben – hangsúlyozta az egyik nyomozó.
Van védekezési lehetőség
A terepen dolgozó rendőrök számos hasznos tippet adtak, hogyan lehet elkerülni, hogy a zsebtolvajok prédájává váljon az ember. A legfontosabb: nincs olyan, hogy csak egy percre nem néztem oda, a zsebtolvajnak ugyanis öt másodperc is elég.
Az aluljárók lépcsői veszélyes helyek, különösen, ha hátizsákkal közeledünk. Mivel a lépcsőzéstől amúgy is rázkódik a táska, nehezebb észrevenni, ha valaki turkál benne. Ráadásul a tolvaj, mivel lejjebb áll, szemmagasságban dolgozhat.
Az étteremben a széktámlára akasztott kabát is vonzó célpont. A tolvajnak nincs más dolga, mint leülni a szomszédos asztalhoz, kissé hátratolni a saját székét, és máris kedvére turkálhat a kabát zsebében.
A '90-es években évente átlagosan tízezer zseblopás történt Magyarországon, java része a fővárosban. Mára ez a szám alig négyezerre csökkent. Több oka is van: egyrészt a zseblopás elleni csoport sok tolvajt „kivont a forgalomból”, a pályán maradt bűnözők nagy része pedig a megnyitott határoknak köszönhetően Nyugat-Európába tette át a székhelyét, és inkább eurót lop forint helyett.
- Forrás:
hirado.hu