Munkáspárt programjai

A Magyar Munkáspárt programja

Miért van az?

Egy szabályt ismerünk:

A Munkáspárt Budapesti honlapja

Fogjunk össze a jövőnkért

Támogatni kívánom anyagilag a Munkáspártot

Megjelent A Szabadság legújabb száma: Megjelent A Szabadság legújabb száma:

Levelezésem

PayPal adomány

Hírlevélre feliratkozás

[Form hirlevel not found!]

Előrehozott gyereknap: ünnepel a Gyermekvasút

Előrehozott gyereknap: ünnepel a Gyermekvasút

Április 9-én, szombaton, a Guinness-rekorder budapesti Gyermekvasút napján különleges programokkal várnak kicsit és nagyot egyaránt a budai hegyekben.

1995 óta rendezik meg évről évre országszerte a Kisvasutak napjait, amelynek keretein belül heti-kétheti rendszerességgel más magyarországi – és most már Kárpát-medencei – keskeny nyomközű vasútvonalra irányul a figyelem.

A rendezvénysorozat nyitóakkordja hagyományosan a budapesti Gyermekvasút napja áprilisban, amikor különvonatok szállítják az utasokat, speciális programok várják az érdeklődőket, és máskor nem látható üzemrészek is megnyitják kapuikat.

Programok fúvószenekartól fordítóalagútig

A MÁV Széchenyi-hegyi Gyermekvasútján április 9-én, szombaton 10 órától várja a kisvasúti napra érkezőket a Budakeszi út melletti Szépjuhászné állomáson, ahol gyermekvasutas fúvószenekar szolgáltatja majd a térzenét. Érdemes elcsípni a 11:25-kor induló különvonatot: ezzel ugyanis a kis-hárshegyi fordítóalagúthoz, a vonal egyik legkedveltebb pontjához utazhatunk. Kivételesen gyalogszerrel is biztonságban át lehet majd kelni az esemény idejére fáklyákkal kivilágított, gyermekvasút-történeti minikiállítással berendezett alagúton.

Ezen a napon a hűvösvölgyi Vontatási telep is nyitva áll majd az érdeklődők előtt, kiállít a Vasútmodellező Szakkör, de a Gyermekvasutas múzeum is várja a látogatókat, sőt, fél 3-ig ebéd is jár a Gyermekvasutas Otthonban azoknak, akik a teljes programra jegyet váltanak.

Miben rekorder a Gyermekvasút?

Ez a világ leghosszabb gyermekvasútja, azaz olyan vasútüzeme, ahol a forgalmi és kereskedelmi szolgálatot gyerekek látják el.

Programtippek a kisvasút vonalán

Az idei korán jött tavasz jóvoltából a Budai-hegység virágtengere önmagában is látnivalószámba megy, de más programok is akadnak erre. A Széchenyi-hegyi végállomás közelében áll a Széchenyi-emlékmű és kilátó, amely eredetileg, több mint három évtizedig, 1898-ig a Hősök terén állt, majd a hegyi túrázók pihenőjévé vált. Időközben körbenőtte a villanegyed, így ma egy apró parkocska a zöldövezeti, róla elnevezett Széchenyi-emlék úton.

Jóllehet igen korlátozottan látogatható, kevesen gondolnák, hogy a kisvasút csillebérci megállójától alig másfél kilométerre működik Magyarország első, 1959-ben üzembe helyezett – szovjet gyártmányú – atomreaktora, a KFKI telephelyén.

Budapest egyetlen igazi hegye is útba esik, a János-hegy állomástól egy kellemes séta vezet a Libegő felső végállomásához, ahonnan akár futópályán is megtehetjük a hiányzó pár száz métert a hegytetőn álló, a 2000-es években felújított Erzsébet-kilátóhoz. A kilátó épületében helytörténeti tablókon olvasható a hegy és a környék történelme.

Látványos, ám kevésbé ismert kilátó a Kaán Károly-kilátó a Hárs-hegyen, ahova Szépjuhászné, vagy Hárshegy állomásoktól lehet felsétálni. Az út egyre meredekebb, keskeny fahídon is át kell kelni, és a kilátó is fából épült, melyből szép panoráma nyílik a környékre.

A hűvösvölgyi végállomás közelében is bőven akad látnivaló: a Magyar Szentföld-templom egy el nem készült, máig torzóban maradt épület a közeli Heinrich István utcában. Egy érdekes stíluskeveréknek készült Molnár Farkas tervei alapján: bizánci és Bauhaus elemek vegyesen alkották volna a ferencesek 1940-ben építeni kezdett monumentális templomát, amelyet – nagyjából az úttörővasút elindulásával egy időben – államosítottak és leállították az építését.

Forrás:
travelo.hu